„Městský dům Tišnov“ naproti Sokolovně – mýty a fakta

1 března, 2026 MOST0

Vážené Tišnovačky, vážení Tišnováci, tradičně bych se věnoval popisu aktuální rozpracovanosti investičních akcí města Tišnova, ale vzhledem k tomu, že jsem v poslední době zaznamenal šíření různých dezinformací a polopravd ohledně dlouhodobě plánovaného projektu „Městský dům Tišnov“ na rohu ulic Riegrova/Drbalova, chtěl bych vás o něm informovat podrobněji.

Již od roku 2016, kdy vznikl strategický dokument Koncepce dopravy ve městě Tišnově, město plánuje výstavbu víceúrovňového parkoviště na ulici Riegrova na pozemcích naproti vstupu do sokolovny. V místech, kde je dnes parkovací plocha pro cca 40 aut. V roce 2015 došlo k přikoupení navazujícího pozemku směrem k bývalému obchodu potravin „U Chronců“ cca 1 100 m2. Tento prostor v té chvíli naplňoval vizi výstavby parkovacího domu pro zvýšení kapacity parkování. Právě z toho důvodu, že se zde nachází sokolovna, hala SSK, velké množství školských zařízení a v blízkosti je i poliklinika a úřad. Tento záměr byl zahrnut do Územního plánu města Tišnova schváleného zastupitelstvem města v roce 2016. (Úsměvné je, že územní plán schvalovaly strany, ve kterých byli kandidáti na zastupitele, jejichž uskupení jsou dnes překvapená, že rozšířené parkování v tomto místě přinese zvýšené množství aut.) Víceúrovňové parkování v tomto místě předpokládá i platná Koncepce řešení dopravy ve městě jednohlasně odsouhlasená zastupitelstvem v roce 2017.

Naprosto zásadním impulzem pro pokračování v této myšlence byla příležitost z poloviny roku 2025, a to možnost odkupu pozemků a budov od stávajících vlastníků sousedních parcel. Došlo k důležitému rozšíření celé plochy o cca dalších 1 000 m2, a tím se otevřela možnost výstavby tolik chybějící tělocvičny pro školská zařízení i veřejnost. Kapacity vnitřních sportovišť jsou totiž v Tišnově vyčerpány. Následně byla svolána pracovní porada zastupitelů na začátek října, kde se každý z přítomných zastupitelů včetně opozičních mohl k danému návrhu zadání pro architektonickou soutěž vyjádřit či přinést nějaký návrh na jiné možné využití. Nikdo z přítomných nevyjádřil nesouhlas se zadáním. Na základě této schůzky byla na konci roku 2025 vyhlášena užší dvoufázová architektonická soutěž na polyfunkční dům v ulici Riegrova „Městský dům Tišnov“. Do soutěže se přihlásilo neuvěřitelných 49 ateliérů. Odborná porota (mj. zastoupená vysoce kvalifikovanými nezávislými architekty s poradním hlasem městské architektky paní Vydrové) v polovině ledna vybrala z přihlášených šest účastníků, kteří obdrželi výzvu k předložení soutěžního návrhu. Z těchto šesti budou vybráni tři uchazeči. Tito se utkají anonymně ve finálním kole. Vítěz zpracuje projektovou dokumentaci pro stavební povolení v hodnotě cca 6 mil. Kč. Poté budou jeho práce přerušeny. Vedení města má následně možnost se rozhodnout, zda bude cílit na vhodný dotační titul, nebo pokračovat bez dotace projektem pro realizaci stavby za dalších cca 12 mil. Kč, případně další práce dočasně zastavit. Jsem velmi rád, že se toto stane ještě do konce roku 2027, kdy končí dotační období,
abychom neztratili možnost zažádat o případný dotační titul. Jde totiž o finančně nákladný projekt, proto je velmi důležité mít zpracovanou projektovou dokumentaci.

A co má tedy ve výsledku vzniknout?

  • Zvýšení parkovací kapacity Tišnova na 100 až 120 míst tam, kde významně chybí,
  • tělocvična pro místní školské organizace, kluby a veřejnost,
  • drobný obchodní či kancelářský parter v přízemí budovy.

A to vše v souladu s již schválenými strategickými dokumenty města, jako je například Koncepce dopravy, územní plán nebo Strategický plán města Tišnova. Je totiž smutné, když někteří zastupitelé, kteří dříve seděli např. v komisích, výborech nebo ve vedení města a podíleli se na rozhodování, dnes trpí ztrátou paměti a slepě kritizují něco, s čím předtím souhlasili, nebo měli možnost ovlivnit a neučinili tak. A dnes překvapivě hovoří např. o nekoncepčnosti a bezradnosti.

Určitě si tento projekt najde spoustu příznivců i odpůrců, ale jedno by měl mít společné. Pokud o něm někteří chtějí veřejně psát, je zapotřebí si předtím zjistit všechny informace, aby nebyly zveřejňovány nepodložené domněnky či polopravdy. Respektuji právo na jiný názor a rád se zúčastním diskuse, ale argumentujme férově a na základě všech informací. Přeji vám všem pohodové zimní měsíce.

Aleš Navrátil
místostarosta města za MOST

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.