Vážení spoluobčané, dnešní zápisník místostarosty věnuje novinkám z oblasti moderních technologií, na které se hodláme v nejbližších měsících a letech zaměřit. Tento pojem je velmi široký, a proto vyberu některé z nich.
- Komunitní energetika. Na základě trendů a vývoje cen komodit, vnějších faktorů, jako jsou válka na Ukrajině, období celosvětového zmatku pro covidu, je zlepšení energetické soběstačnosti a udržitelnosti města velkou výzvou. V rámci komunitní energetiky může obec spolupracovat s obyvateli a místními podnikateli na výrobě a distribuci energie z obnovitelných zdrojů, jako jsou zejména solární či jiné elektrárny, bioplynové stanice nebo malé vodní elektrárny. Implementace komunitní energetiky v obcích není snadný proces a vyžaduje spolupráci a podporu ze strany obyvatel, místních podnikatelů, vládních institucí, legislativy a dalších zainteresovaných stran. Je důležité připravit si plán, zvážit finanční, technické a regulační výzvy. V letošním roce jsme se zaměřili v rámci fotovoltaických elektráren na čtyři objekty na městských budovách, které budou mít zajímavý ekonomický přínos. Realizace bude postupná, tak jak nám to povolí regulace distributora a zejména technický stav budov. Pokud bychom dokázali v průběhu tohoto a příštího roku dokončit např. tři sluneční elektrárny (ZŠ Smíškova, ZŠ nám. 28. října a koupaliště), dosáhneme ročních úspor kolem 1 mil. Kč, což sebou nese úsporu v odběru elektřiny a malý zisk za prodej. Celková investice má předpokládanou návratnost v horizontu sedmi let, při 20–25leté záruce výkonu fotovoltaiky.
- Místní akční skupina MAS Brány Vysočiny založila spolek Enerkom Tišnovsko, jehož jsme jako město Tišnov členem. Připomínám, že tento spolek nabízí bezplatné konzultace všem občanům, spolkům a firmám na Tišnovsku z oblasti energetických úspor. Hlavním cílem spolku je v budoucnosti po přijetí legislativy zprostředkování nabídky a poptávky mezi výrobci energie a odběrateli, osvětu mezi občany, jak mohou ušetřit energii a jaké mají možnosti při výrobě energie. Cílem spolku bude zajištění nižších cen, úspor a bez emisních dodávek energie pro místní komunity. Úspěšná implementace komunitní energetiky bude velkým krokem směrem k udržitelnější budoucnosti, která bude mít prospěch pro místní obyvatele a životní prostředí.
- Dalším tématem je vysokorychlostní internet, který je dnes již nezbytností pro efektivní rozvoj a fungování moderní obce. Vysokorychlostní internet umožňuje obyvatelům pracovat z domova, poskytuje přístup k online vzdělávání, zdravotní péči a mnoha dalším službám, které jsou dostupné online. Výstavba vysokorychlostního internetu v obcích v roce 2023 je aktuálně postavena na spolupráci s místními a globálními poskytovateli internetových služeb. V březnu jsme se potkali na radnici se zástupci velkých i lokálních poskytovatelů internetu a shodli jsme se zejména na koordinaci městských staveb s investičními záměry poskytovatelů. Město bude předstihnout a informovat o termínech a rozsahu oprav komunikací a chodníků a vyzve poskytovatele k přiložení jejich infrastruktury.
- Od loňského podzimu máme Komisi moderních technologií jako poradní orgán Rady města. Tato komise je složena z odborníků, kteří jsou ochotni a schopni poradit Radě především v oblastmi, jako jsou: problematika úspor – od perlátorů na vodní baterii, což je drobná součástka v ceně cca 100 Kč, která dokáže ušetřit 70% spotřeby vody, přes postupnou výměnu a přechod na LED osvětlení například na veřejném osvětlení, neboť veřejné osvětlení je největším „žroutem“ financí za elektřinu, až po nasazení tepelných čerpadel v městských budovách. Dalšími tématy budou elektronizace žádosti o městské dotace. Na online systému přihlášek v rámci zápisů do mateřských a základních škol jsme již dávno zvyklí a už jej bereme jako standard. Drtivá většina z nás je zvyklá nakupovat zboží ve shoppech. Některé vybrané služby města bychom rádi také nabídli v „městském e-shopu“, a to například možnost zaplatit poplatky za komunální odpad či možnost propojit agendy s Portálem občana aj. Určitě přijdeme na řadu téma elektromobility, chceme spustit interaktivní územní plán, na první pohled nápadnou, ale především silnou podpůrnou aktivitou bude elektronizace pasportů, BIM modely v otevřeném formátu aj. Už nyní všechny městské investice respektují technologie pro podporu hospodaření s vodou a pro adaptaci a mitigaci klimatických změn. Předseda komise Moderních technologií je Tomáš Ondráček a moc se těšíme na naši spolupráci.
- Drobný střípek na závěr. Členové Rady města i zastupitelé dostávají materiály už jen v elektronické podobě. Pro zajímavost počet stránek, které Rada projednala v roce 2021, byl 10 619, v roce 2022 7 852. Zastupitelé projednali materiály v roce 2021 o celkovém počtu 3 149 a v roce 2022 2 769 stran. Počet radních je pět, zastupitelů patnáct. Za roky 2021 a 2022 to bylo cca 181 tis. stránek. Nyní už materiály netiskneme
- A úplně na závěr prozradím, že připsání tohoto článku jsem použil umělou inteligenci ChatGPT.